Ceny prądu 2026: ile zapłacisz za kWh i jaki będzie Twój rachunek

Stawki z taryf zatwierdzonych przez URE na 2026 r. dla gospodarstw domowych. Wybierz dystrybutora, wpisz roczne zużycie i zobacz miesięczny rachunek z podziałem na składniki.

182 zł

miesięcznie z VAT za 1 800 kWh rocznie w taryfie G11 u dystrybutora Tauron Dystrybucja. Rocznie to ok. 2 183 zł.

Jedna kilowatogodzina kosztuje Cię łącznie ze wszystkimi opłatami i VAT średnio 1,21 zł. Sama energia to 0,4970 zł/kWh netto (taryfa Tauron Sprzedaż zatwierdzona przez URE).

Obszary: bielski, będziński, częstochowski, gliwicki, jeleniogórski, krakowski, legnicki, opolski, tarnowski, wałbrzyski, wrocławski. Nazwę dystrybutora znajdziesz na rachunku za prąd.

Według URE średnie roczne zużycie w grupie G11 to 1 800 kWh. Swoje znajdziesz na rozliczeniu rocznym.

Instalacja

Od tego zależy opłata abonamentowa w taryfie Tauron Dystrybucja.

Wpisz, jeśli masz umowę z ceną spoza taryfy. Puste pole = cena z taryfy URE. Na obszarze gliwickim sprzedawcą z urzędu jest Tauron Sprzedaż GZE, który nie ma taryfy URE: jeśli to Twój sprzedawca, wpisz cenę z jego cennika.

Z czego składa się Twój rachunek

Miesięcznie płacisz 75,30 zł za samą energię, 43,47 zł za dystrybucję zależną od zużycia i 29,12 zł opłat stałych, niezależnych od zużycia. Do tego VAT 23%: 34,01 zł.

Struktura miesięcznego rachunku brutto 181,90 zł. Energia: 75,30 zł (41%), Dystrybucja zależna od zużycia: 43,47 zł (24%), Opłaty stałe: 29,12 zł (16%), VAT: 34,01 zł (19%).
  • Energia75,30 zł (41%)
  • Dystrybucja zależna od zużycia43,47 zł (24%)
  • Opłaty stałe29,12 zł (16%)
  • VAT34,01 zł (19%)
Wszystkie pozycje rachunku
Pozycje miesięcznego rachunku za prąd
PozycjaStawka nettoMiesięcznie netto
Energia elektryczna czynna0,4970 zł/kWh74,55 zł
Akcyza0,0050 zł/kWh0,75 zł
Opłata sieciowa zmienna0,2464 zł/kWh36,96 zł
Opłata jakościowa0,0331 zł/kWh4,97 zł
Opłata OZE0,0073 zł/kWh1,10 zł
Opłata kogeneracyjna0,0030 zł/kWh0,45 zł
Opłata sieciowa stała (jednofazowa)7,38 zł/mies.7,38 zł
Opłata abonamentowa (rozliczenie co miesiąc)4,56 zł/mies.4,56 zł
Opłata mocowa (powyżej 1 200 do 2 800 kWh rocznie)17,18 zł/mies.17,18 zł
Razem netto147,89 zł
VAT23%34,01 zł
Razem brutto181,90 zł

Zużycie miesięczne: 150 kWh (roczne podzielone przez 12). Stawki netto z taryf zatwierdzonych przez Prezesa URE 17 grudnia 2025 r., ważnych do 31 grudnia 2026 r.

Ten sam prąd u innych dystrybutorów

Rachunek brutto za 1 800 kWh rocznie, instalacja jednofazowa, rozliczenie co miesiąc, cena energii z taryfy sprzedawcy z urzędu. Najtaniej wychodzi Enea Operator (181,14 zł), najdrożej Energa-Operator (201,36 zł). Dystrybutora nie da się zmienić: zależy od tego, gdzie mieszkasz.

Miesięczny rachunek brutto u pięciu dystrybutorów
DystrybutorSprzedawca z urzęduRachunek miesięcznie
Enea OperatorEnea181,14 zł
Tauron DystrybucjaTauron Sprzedaż181,90 zł
Stoen Operatorbez taryfy URE (liczymy średnią 0,4952 zł/kWh)182,27 zł
PGE DystrybucjaPGE Obrót198,28 zł
Energa-OperatorEnerga Obrót201,36 zł

Czy ceny prądu są zamrożone w 2026 roku

Nie. Ustawowa cena maksymalna 500 zł/MWh netto (0,50 zł/kWh) dla gospodarstw domowych obowiązywała do 31 grudnia 2025 r. Ostatnie przedłużenie objęło okres od 1 października 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. Podstawa prawna: art. 3 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023–2025, dodany art. 15 ustawy z dnia 12 września 2025 r. o bonie ciepłowniczym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej (Dz. U. z 2025 r. poz. 1302).

W 2026 r. ceny wyznaczają taryfy. Prezes URE 17 grudnia 2025 r. zatwierdził taryfy na sprzedaż energii czterem sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea, Energa Obrót) i taryfy pięciu największym dystrybutorom (PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa-Operator, Stoen Operator). Średnia cena energii w taryfach to 495,16 zł/MWh netto, ok. 14% mniej niż w taryfach na IV kwartał 2025 r. i ok. 1% mniej niż cena zamrożona. Stawki dystrybucyjne wzrosły średnio o 9,36%, więc według URE rachunek typowego gospodarstwa w G11 (1 800 kWh rocznie) wzrósł o ok. 3%.

Sprawdziliśmy też ustawy ogłoszone od października 2025 r.: ustawa z 18 grudnia 2025 r. (Dz. U. z 2026 r. poz. 32) zmienia tylko terminy rozliczeń rekompensat i bonu ciepłowniczego, nie przywraca ceny maksymalnej. Stan na 13 października 2026.

Na obszarze Warszawy (sieć Stoen Operator) sprzedawcą z urzędu jest E.ON Polska, a na obszarze gliwickim Tauron Sprzedaż GZE. Oba są zwolnione z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia przez Prezesa URE. Dla obszaru Stoen Operator kalkulator przyjmuje średnią cenę z taryf URE, a dla całej sieci Tauron Dystrybucja cenę z taryfy Tauron Sprzedaż. Jeśli na obszarze gliwickim masz umowę z Tauron Sprzedaż GZE, wpisz cenę z jego cennika w polu „Cena energii netto”.

Taryfy na prąd 2026: wszystkie stawki

Ceny i stawki netto, bez VAT 23% i akcyzy, z decyzji Prezesa URE z 17 grudnia 2025 r. Obowiązują do 31 grudnia 2026 r. Najtańszy rachunek przy 1 800 kWh rocznie wychodzi u dystrybutora Enea Operator (181 zł miesięcznie), najdroższy u Energa-Operator (201 zł).

Cena energii u sprzedawców z urzędu (netto, zł/kWh)

Ceny energii elektrycznej w taryfach sprzedawców z urzędu na 2026 r.
SprzedawcaG11G12 dzieńG12 noc
PGE Obrót0,49820,56560,3718
Tauron Sprzedaż0,49700,54300,4130
Enea0,49800,57790,3369
Energa Obrót0,49680,57890,3753

Stawki dystrybucyjne w grupie G11 (netto)

Stawki opłat dystrybucyjnych w grupie G11 na 2026 r.
DystrybutorSieciowa zmienna, zł/kWhSieciowa stała 1-faz., zł/mies.Sieciowa stała 3-faz., zł/mies.Abonamentowa co miesiąc, zł/mies.
PGE Dystrybucja0,34695,509,984,50
Tauron Dystrybucja0,24647,3810,864,56
Enea Operator0,24567,4510,413,84
Energa-Operator0,34857,8311,774,64
Stoen Operator0,234211,4618,532,88

U wszystkich pięciu dystrybutorów jednakowe są: opłata jakościowa 0,0331 zł/kWh, OZE 0,0073 zł/kWh, kogeneracyjna 0,0030 zł/kWh oraz opłata mocowa: 4,29 zł/mies. (poniżej 500 kWh rocznie), 10,31 zł/mies. (od 500 do 1 200 kWh rocznie), 17,18 zł/mies. (powyżej 1 200 do 2 800 kWh rocznie), 24,05 zł/mies. (powyżej 2 800 kWh rocznie).

Ceny prądu w Europie

Eurostat, II półrocze 2025: gospodarstwo domowe w Polsce płaciło 0,271 euro za kWh z podatkami, przy średniej UE 0,290 euro (11. miejsce na 27 krajów od najdroższego). Po przeliczeniu na siłę nabywczą (PPS) prąd w Polsce wypada drożej niż średnia: 0,372 PPS przy średniej 0,291, czyli 3. miejsce.

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w krajach UE, II półrocze 2025, euro za kWh, z podatkami. Polska: 0,2709.Irlandia0,404Niemcy0,387Belgia0,350Dania0,331Austria0,327Czechy0,322Włochy0,297Średnia UE0,290Rumunia0,289Cypr0,277Szwecja0,271Polska0,271Hiszpania0,267Luksemburg0,267Francja0,256Holandia0,255Łotwa0,245Portugalia0,244Grecja0,238Estonia0,230Finlandia0,225Słowenia0,212Litwa0,196Słowacja0,185Chorwacja0,165Bułgaria0,136Malta0,130Węgry0,108
Dane w tabeli
Ceny prądu dla gospodarstw domowych w UE, II półrocze 2025
KrajEUR/kWhPPS/kWh
Irlandia0,40420,3415
Niemcy0,38690,3465
Belgia0,34990,3117
Dania0,33120,2534
Austria0,32720,2850
Czechy0,32170,3865
Włochy0,29660,3101
Średnia UE0,28960,2906
Rumunia0,28930,4952
Cypr0,27740,3037
Szwecja0,27110,2225
Polska0,27090,3715
Hiszpania0,26690,2975
Luksemburg0,26650,2019
Francja0,25610,2352
Holandia0,25510,2174
Łotwa0,24520,3182
Portugalia0,24350,2953
Grecja0,23810,2930
Estonia0,23030,2519
Finlandia0,22540,1877
Słowenia0,21210,2431
Litwa0,19550,2502
Słowacja0,18530,2311
Chorwacja0,16520,2233
Bułgaria0,13550,2208
Malta0,12960,1405
Węgry0,10820,1510

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje 1 kWh prądu w 2026 roku?

Sama energia w taryfach sprzedawców z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea, Energa Obrót) kosztuje w grupie G11 od 0,4968 do 0,4982 zł/kWh netto. Według komunikatu URE średnia cena energii we wszystkich taryfach zatwierdzonych na 2026 r. to 0,4952 zł/kWh. Po doliczeniu opłat dystrybucyjnych, opłat stałych i VAT 23% gospodarstwo zużywające 1 800 kWh rocznie płaci łącznie od 1,21 zł do 1,34 zł za każdą kWh, zależnie od dystrybutora.

Czy ceny prądu są zamrożone w 2026 roku?

Nie. Cena maksymalna 500 zł/MWh netto dla gospodarstw domowych obowiązywała do 31 grudnia 2025 r. (art. 3 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 października 2022 r., w brzmieniu nadanym ustawą z 12 września 2025 r., Dz. U. poz. 1302). Na 2026 r. nie uchwalono nowej ceny maksymalnej (stan na 13 października 2026). Gospodarstwa domowe płacą według taryf zatwierdzonych przez Prezesa URE 17 grudnia 2025 r., w których średnia cena energii to 495,16 zł/MWh netto, czyli mniej niż dawna cena zamrożona.

Z czego składa się rachunek za prąd?

Rachunek ma dwie części. Sprzedawca pobiera opłatę za energię (cena za kWh, do której dochodzi akcyza). Dystrybutor pobiera opłaty zależne od zużycia (sieciowa zmienna, jakościowa, OZE, kogeneracyjna) i opłaty stałe (sieciowa stała, abonamentowa, mocowa). Całość jest powiększana o VAT 23%. Przy 1 800 kWh rocznie sama energia (bez VAT) to ok. 37–42% rachunku brutto.

Jak sprawdzić, kto jest moim dystrybutorem prądu?

Nazwa dystrybutora (operatora systemu dystrybucyjnego, OSD) jest na rachunku za prąd i w umowie. Pięciu największych to PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa-Operator, Stoen Operator. Dystrybutora nie wybierasz: zależy od tego, do czyjej sieci jest podłączony Twój dom. Możesz za to zmienić sprzedawcę energii.

Ile kosztuje prąd w innych krajach UE?

Według Eurostatu (II półrocze 2025, gospodarstwa domowe w paśmie 2 500–4 999 kWh rocznie, z podatkami) prąd w Polsce kosztował 0,2709 euro za kWh, przy średniej UE 0,2896 euro. To 11. miejsce na 27 krajów od najdroższego. Najdroższy prąd: Irlandia (0,4042 euro), najtańszy: Węgry (0,1082 euro). Po uwzględnieniu siły nabywczej (PPS) Polska jest na 3. miejscu.

Skąd są dane

Rachunek liczymy dla grupy taryfowej G11 (jedna cena przez całą dobę), z której według URE korzysta blisko 90% gospodarstw domowych. Miesięczne zużycie to roczne podzielone przez 12. Cena energii pochodzi z taryfy sprzedawcy z urzędu działającego na sieci danego dystrybutora; na obszarze Stoen Operator, gdzie sprzedawca z urzędu nie ma taryfy zatwierdzanej przez URE, przyjmujemy średnią cenę z taryf URE (495,16 zł/MWh). Do ceny energii doliczamy akcyzę (5 zł/MWh), bo taryfy podają ceny bez akcyzy. Opłaty dystrybucyjne: sieciowa zmienna i stała, jakościowa, OZE, kogeneracyjna, abonamentowa i mocowa (wg pasma rocznego zużycia). W tabelach stawek na 2026 r. pięciu dystrybutorów nie ma opłaty przejściowej. Na koniec doliczamy VAT 23%. Nie uwzględniamy bonifikat, rabatów sprzedawców, opłat za usługi dodatkowe ani rozliczeń prosumenckich. Taryfy obowiązują do 31 grudnia 2026 r.; stan sprawdzony 13 października 2026 r. Ceny w UE: Eurostat, gospodarstwa domowe w paśmie 2 500–4 999 kWh rocznie, ze wszystkimi podatkami i opłatami, II półrocze 2025.

Ostatnia aktualizacja danych: 13 października 2026.

Ustawienia cookies

Wybierz, na co się zgadzasz. Zmienisz to w każdej chwili przyciskiem „Ustawienia cookies” w stopce.

Kategorie plików cookies